Galeria

Dnia 24.04.2020 obchodziliśmy jak co roku Dni Jana Karskiego – patrona naszej szkoły. Z uwagi na sytuację pandemiczną w kraju i na świecie nie mogliśmy zorganizować konferencji w szkole, odbyła się za pośrednictwem internetu. Na konferencji gościli:

Prof. Grażyna Bernatowicz – z Ministerstwem Spraw Zagranicznych związana od 1993 roku. W latach 2000 – 2002 pełniła funkcję podsekretarza stanu w MSZ odpowiedzialnego za sprawy organizacji międzynarodowych, ekonomiczne i prawne. W latach 2002-2007 była ambasadorem RP w Królestwie Hiszpanii i w Księstwie Andory. Według rankingu tygodnika „Wprost” była jednym z 10 najlepszych szefów polskich placówek na świecie. Od 28 listopada 2007 r ponownie objęła stanowisko wiceministra spraw zagranicznych ds. parlamentarnych, polityki europejskiej i praw człowieka. Nadzorowała coraz bliższą współpracę dwustronną Polski z najważniejszymi państwami członkowskimi UE: Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Włochami oraz Hiszpanią. Działała na rzecz jednego z priorytetów prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej – polityki rozszerzenia.

Odznaczona została najwyższym odznaczeniem Króla Hiszpanii „Orderem Izabeli Katolickiej”, Królów Szwecji i Norwegii oraz odznaczeniami Francji, Portugalii, Węgier, Malty, Monako, Kawalerów Maltańskich i Rumunii, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W latach 2013-2017 Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej  Polskiej w Republice Czeskiej. Jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego.

Ewa Junczyk-Ziomecka – prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. Prawniczka i dziennikarka z wykształcenia, od wielu lat zaangażowana w dialog polsko-żydowski. 2001-2006 dyrektor ds. rozwoju i wicedyrektor powstającego Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. 2006-2010 podsekretarz, a potem sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, gdzie zajmowała się sprawami społecznymi. Od 2010 r. przez blisko piec lat Konsul Generalna RP w Nowym Jorku. Za jej kadencji zainaugurowano w Stanach Zjednoczonych program Karski. Niedokończona Misja, utworzono polsko-amerykańską grupę Jan Karski Centennial Campaign, dzięki której legendarny emisariusz został pośmiertnie uhonorowany najwyższym odznaczeniem cywilnym Stanów Zjednoczonych, Prezydenckim Medalem Wolności a Georgetown University Press opublikowało w USA w 69 lat od pierwszego wydania książkę Karskiego „Tajne państwo”.

Dr Maciej Kozłowski – pisarz, dziennikarz, dyplomata, emigrant polityczny, więzień sumienia. Z wykształcenia historyk, doktorat z Historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor wielu artykułów i książek, w tym biografii Jana Karskiego wydanej w 2007 r. przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pt. Emisariusz. Historia Jana Karskiego. Do 1990 roku redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Od 1990 w polskiej służbie dyplomatycznej. W latach 1990-1994 zastępca ambasadora , później szef placówki w Waszyngtonie. W latach 1998- 1999 wiceminister Spraw Zagranicznych, 1999-2003. Ambasador Polski w Izraelu.

Później pełnomocnik Ministra Spraw zagranicznych do spraw stosunków polsko-żydowskich. Od 2006 wykładowca w Collegium Civitas. Wykładowca na wielu polskich i zagranicznych wyższych uczelniach. Autor pierwszego opracowania naukowego poświęconego Janowi Karskiemu, wydanemu przez polskie MSZ.


Poniżej prezentujemy opinie dwojga uczniów o minionym wydarzeniu :

Natalia Łyszkowska – uczennica klasy 4 TOT : Konferencja, która odbyła się w dniu 24 kwietnia br. była bardzo wartościowym spotkaniem. Mimo, iż odbywała się ona trochę w nietypowy, jednak popularny w obecnej sytuacji sposób była przygotowana na wysokim poziomie. Wideokonferencja była okazją na spotkanie się nas-uczniów z dyplomatami. Dzięki takiemu wydarzeniu, które było przygotowane na wysokim poziomie, dowiedzieliśmy się wiele o odpowiedzialnej pracy dyplomaty. Stając niebawem przed wyborem życiowej drogi, wybierając się na studia mogliśmy poznać kolejny szlak, którym będziemy mogli podążać. Szlak ten zwany jest dyplomacją. Poznaliśmy tajniki takiej pracy, a w naszych głowach pojawiły się kolejne pytania. Konferencja, która zostawiła więcej pytań po zakończeniu niż przed jej rozpoczęciem powinna być uważana za wartościową i wiele wnoszącą do naszego życia. I tak właśnie jest przez nas postrzegana. Jestem zaskoczona, że nawet w takich warunkach i takim czasie w jakim się znajdujemy udało się stworzyć takie spotkanie. Mam nadzieję, że będzie możliwość organizacji większej ilości takich wydarzeń, które gdzieś kiełkują w nas, a kto wie może pewnego dnia kiełki te wydadzą owoc i ktoś z nas stanie się dyplomatą, z którego dumne będzie nasze środowisko Karskiego.

Patryk Jurczyński – uczeń klasy 1 AOG : Dnia 24.04.2020 roku odbyła się wideokonferencja, gdzie przewodnim tematem był Jan Karski jako dyplomata.  W czasie ponad godzinnej konferencji uzyskaliśmy wiele cennych i pożytecznych informacji. Całą konferencje prowadzono w sposób ciekawy. Dużą wartością było to, że na pytania odpowiadali dyplomaci, którzy przez wiele lat wykonywali ten zawód. Zabrakło tylko kilku minut na dodatkowe pytania od uczniów. Według mnie wideokonferencja była bardzo dobrym pomysłem, gdyż w okresie pandemii, kiedy zostały zawieszone zajęcia szkolne, nie mogliśmy zorganizować Dni Karskiego w rocznicę urodzin Patrona naszej szkoły.Konferencję zorganizowali:
– Zenobia Kondratiuk
– Tomasz Siedlecki
– Piotr Szklany


Uczniowie klasy 1 BI 28/02/2020 uczestniczyli w konferencji poświęconej Sztucznej Inteligencji. Tematyka poruszana podczas konferencji była następująca: Ewolucja czy rewolucja? – Jak Sztuczna Inteligencja kształtuje cyfrową rzeczywistość. Jak rozwój Sztucznej Inteligencji jest inspirowany przez przyrodę.