25 marca obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena.Z tej okazji Biblioteka szkolna ZS nr 42 zachęca do spędzenia tego dnia z Tolkienem i jego twórczością, słuchając rozmów o jego utworach lub słuchowisk stworzonych na podstawie jego książek albo do samodzielnego czytania jego powieści.
W tym celu proponujemy zajrzeć na podane niżej strony:
1. https://ninateka.pl/filmy/john-ronald-reuel-tolkien - tu NINATEKA udostępnia pięć audycji pt. Finezje Literackie, których bohaterem jest J.R.R.Tolkien
2. https://pbc.gda.pl/dlibra/doccontent?id=20559 - tu Pomorska Biblioteka Cyfrowa proponuje adaptacje dzieł Tolkiena , m.in. 15-minutowe słuchowisko na podstawie książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
3. Postać legendarnego pisarza można poznać oglądając film "Tolkien" z 2019 roku w reżyserii D. Karukoskiego.
4. https://lotr.fandom.com/pl/wiki/John_Ronald_Reuel_Tolkien - tu dostępna jest encyklopedia o twórczości Tolkiena
5. http://www.encyklopediafantastyki.pl/index.php?title=J._R._R._Tolkien – tu zebrane są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące życia i twórczości pisarza;
6. https://www.mixcloud.com/Kulturologia/25-marca-%C5%9Bwiatowy-dzie%C5%84-czytania-tolkiena-przygotowa%C5%82a-agnieszka-b%C4%85k/ - tu można posłuchać krótkiej rozmowy o twórczości
Tolkiena z panią Agnieszką Czechowicz –adiunktem w Katedrze Historii Literatury Staropolskiej KUL i studentami zafascynowanymi Tolkienowskimi światami.
Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego ( The Tolkien Society) i po raz pierwszy zorganizowano je w 2003 roku. Od tamtej pory obchodzone jest co roku w kilku krajach na świecie, w tym również w Polsce.
W tolkienowskim świecie data 25 marca to też święto, bo tego dnia obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.
John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych pisarzy brytyjskich.
Żył w latach 1892-1973, był poliglotą, znał ponad 30 języków. Pisarz posługiwał się wieloma językami, m.in. duńskim , łaciną , hebrajskim, lombardzkim. Uczył się też języka polskiego, ale uznał go za zbyt trudny.
Znajomość wielu języków pomagała pisarzowi w tworzeniu literackich światów z własnymi językami. Stworzył ich kilkanaście na potrzeby swoich utworów z gatunku fantasy. Jednym z nich jest tak zwana mowa elfów, czyli Quenya. Tolkien tworzył ten najpopularniejszy w jego życiu język od 1915 roku.
Spopularyzował literaturę fantasy poprzez wydanie ,,Władcy pierścieni". Jest również autorem wielu książek nawiązujących do tego utworu , jak np. ,,Silmarillion" i ,,Niedokończone opowieści".
Największą sławę przyniosły mu powieści, których akcja dzieje się w wymyślonym przez niego mitycznym świecie, zwanym ŚRÓDZIEMIEM.
Grób Tolkiena znajduje się w Oxfordzie. Tam został pochowany wraz z małżonką. Ciekawostką jest nagrobek tego małżeństwa. Na płycie są wyryte dwa imiona: Beren i Luthien. Miłośnicy talentu Tolkiena wiedzą, że są to imiona kochanków, będących bohaterami powieści „Silmarillion”, która nie zyskała tak ogromnej sławy jak „Hobbit, czyli tam i z powrotem” oraz „Władca Pierścieni”, jednak stanowi kluczowy element twórczości Tolkiena.
źródło informacji:
https://ksiazki.wp.pl/ , https://meskimokiem.com.pl/ciekawostki-na-temat-tolkiena/, https://www.theverge.com/2017/7/26/16034860/j-r-r-tolkien-dome-karukoski-lord-of-the-rings-fox-searchlight
POLECAMY I ZACHĘCAMY!!!
Katarzyna Chałupa
Renata Kaczyńska