Dzień pamięci żołnierzy wyklętych

1 marca obchodzimy coroczny Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne dokonały egzekucji przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej, która od 1945 r. kontynuowała dzieło Armii Krajowej.

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

W 2009 roku organizacje kombatanckie skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, reprezentującego takie organizacje jak: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, zwróciły się o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w lutym 2010 roku Prezydent Lech Kaczyński.
Uzasadniając projekt Prezydent podkreślił swoje pragnienie, by święto 1 marca stało się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych za ich „świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

Z okazji tego dnia organizowane są przez instytucje kultury liczne wydarzenia artystyczne. Oto niektóre z nich:

27.02.2021 o godz. 18.00 w studiu koncertowym Radia Gdańsk odbędzie się spektakl muzyczny poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych pt. „WILCZY ŚLAD. PIOSENKI NIEZŁOMNYCH”. Partnerem wydarzenia jest IPN, transmisja na kanale IPNtv.

Więcej informacji o wydarzeniu:
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/138893,Spektakl-muzyczny-Wilczy-slad-Piosenki-Niezlomnych-27-lutego-2021.html

28.02.2021 odbędzie się uroczysty koncert pieśni patriotycznych, wzbogacony multimedialnymi prezentacjami, w wykonaniu laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima”.
Koncert zostanie nadany w ogólnopolskim paśmie TVP3 o godz. 20.00. O godz. 21.00 będzie można go oglądać i posłuchać na stronach internetowych i w mediach społecznościowych IPN.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej IPN:
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/138536,10-Koncert-Galowy-w-holdzie-Zolnierzom-Wykletym-Widowisko-patriotyczne-w-TVP3-i-.html

Na stronie internetowej IPN można obejrzeć wystawę pt. ŻOŁNIERZE WYKLĘCI. PODZIEMIE NIEPODLEGŁOŚCIOWE 1944-1963 PL/ENG. Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

Źródło:
https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/wystawy-elementarne/81975,Zolnierze-Wykleci-Podziemie-niepodleglosciowe-1944-1963

Katarzyna Chałupa
Tomasz Siedlecki

Autor wpisu