Jan Holoubek

Społeczność włoskiej wyspy Lampedusa prowadzona przez jejburmistrza Salvatore Martello, oficer polskiej policji Remigiusz Korejwo i reżyser Jan Holoubek zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Orła Jana Karskiego - poinformowało PAP Towarzystwo Jana Karskiego.

"Tradycyjnie w dniu urodzin i imienin Jana Karskiego, 24 czerwca, Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego z udziałem, m.in.: arcybiskupa Alfonsa Nossola, arcybiskupa Grzegorza Rysia, księdza profesora Andrzeja Szostka, rabina profesora Abrahama Skórki, Abrahama Foxmana, ojca redaktora Adama Bonieckiego, ojca Ludwika Wiśniewskiego, byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, profesora Juliana Kornhausera, oraz Rodziny Jana Karskiego reprezentowanej przez jego bratanicę i córkę chrzestną dr Wiesławę Kozielewską - ogłosiła tegorocznych laureatów" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP.

Jak zaznaczono, "pierwszy z Orłów kieruje swój lot do społeczności włoskiej wyspy Lampedusa prowadzonej przez jej burmistrza Salvatore Martello za +bohaterstwo i determinację w pomocy uchodźcom, na których śmierć i cierpienie współczesny świat, w tym społeczność europejska faryzejsko odwraca swój wzrok+".

Przypomniano, że "dziełu moralnemu i religijnemu ludu Lampedusy wiernie towarzyszy papież Franciszek wyrażający z nim jedność podczas kolejnych wizyt i nabożeństw odprawianych na Lampedusie oraz poprzez kolejne oświadczenia w sprawie traktowania uchodźców". "Tak, jak Jan Karski ze wszystkich sił starał się powstrzymać zbrodnię dokonywaną na narodzie żydowskim szukającym ratunku, gdzie tylko było możliwe, tak społeczność Lampedusy ratuje dziś uchodzących od głodu, prześladowania i bezpośredniego zagrożenie życia. Lampedusa jest wyrzutem sumienia współczesnej cywilizacji, który powinien ją prześladować" - napisano w komunikacie Kapituły Nagrody Orła Jana Karskiego.

Żródło: https://dzieje.pl/wiadomosci/gloszono-laureatow-nagrody-orla-jana-karskiego-2021

Autor wpisu