Zapamiętaj . Świadectwo Jana Karskiego

Niewiele jest we współczesnej historii Polski postaci, które w tak niezwykły sposób uosabiają uniwersalne wartości, takie jak odpowiedzialność za losy bliźnich, odwaga i prawość. Dramatyczny przebieg II wojny światowej, polityka aliantów i los europejskich, w tym polskich, Żydów, a także wypadki ludobójstwa po 1945 roku, sprawiły, że misja Jana Karskiego pozostała niedokończona i stawia przed współczesnymi moralny obowiązek jej kontynuowania. Przesłanie Jana Karskiego ma fundamentalne znaczenie dla pamięci zbiorowej społeczeństw. Rok 2014 ogłoszono Rokiem Jana Karskiego.

Wybitny aktor amerykański David Strathairn gra wielkiego Polaka.

Zapraszamy do Auli Artis na entuzjastycznie opisywany przez recenzentów monodram o kurierze Polskiego Państwa Podziemnego Janie Karskim.

Sztuka zaprasza widza do zgłębienia własnej duszy. Czy robimy wystarczająco dużo, żeby pomagać innym? A może jesteśmy bezduszni albo zbyt dużą uwagę przywiązujemy do tego, co nas dzieli? – to fragment recenzji z „Washington Post” po premierze sztuki przedstawiającej losy emisariusza polskiego państwa podziemnego. W rolę Karskiego wciela się David Strathairn nominowany do Oscara za film Good Night and Good Luck (znany także z filmów Lincoln czy Nomadland). Rola aktora w przedstawieniu została oceniona przez krytyków jako wybitna.

Monodram stawia pytania o  kondycję człowieka, o naszą postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości, krzywdy. Mobilizuje do brania odpowiedzialności i zaangażowania w sprawy społeczne, a jego przesłanie jest bardzo aktualne w kontekście wojny w Ukrainie.

Współautorem i reżyserem spektaklu jest Derek Goldman, wielokrotnie nagradzany reżyser teatralny i dramaturg. Wraz ze współscenarzystą Clarkiem Youngiem stworzyli monodram w Laboratory for Global Performance and Politics Uniwersytetu Georgetown, przy wsparciu Jan Karski Educational Foundation i Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

Spektakl był już gorąco oklaskiwany w Londynie, Bilbao, Waszyngtonie, Chicago, Nowym Yorku i San Francisco, a dzięki staraniom Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Jan Karski Educational Foundation zostanie pokazany również w Polsce. Będzie można zobaczyć go na przełomie stycznia i lutego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Łodzi.

Terminy:

25 i 26 stycznia godz. 19.00 | Warszawa | Teatr Dramatyczny

29 stycznia godz. 19.00 | Łódź | ArtKombinat, Scena Monopolis

1 lutego godz. 19.00 | Kraków | Teatr Variete

4 lutego godz. 19.00 | Poznań | Aula Artis

Reżyseria: Derek Goldman
Scenariusz:  Clark Young and Derek Goldman
W roli Jana Karskiego: DAVID STRATHAIRN

Spektakl w języku angielskim z napisami w języku polskim i ukraińskim.

 

Link do wydarzenia - https://teatr-muzyczny.pl/spektakle/zapamietaj.-swiadectwo-jana-karskiego/311

Link to widowiska TeatruTV - https://teatrtv.vod.tvp.pl/18117865/karski 

Autor wpisu